Vaalad on emotsionaalsed

15. dets 2006

Jutt, et vaaladel pole emotsioone, on pehmelt öeldes vale. Nüüdseks on vaalade ajus leitud värtnakujulisi rakke, mis on analoogilised inimese ja inimahvide vastavate rakkudega ning vastutavad emotsioonide eest, mis võimaldavad meil armastada ja kannatada. Selliseid rakke on leitud finnvaaldel, võidisvaaladel, küürvaaldel ja mõõkvaaladel. Need asuvad samades ajupiirkondades nagu inimesel ning on vaaledel esinenud vähemalt kaks korda kauem kui inimesel. Ning neid on suhteliselt umbes kolm korda enam kui inimesel.
“Me peame olema ettevaatlikud inimkeskselt vaalade käitumist tõlgendama,” ütleb New Yorgi Mount Sinai meditsiinikooli teadlane Estel Van Der Gucht, “kuid on täiesti selge, et vaalad on äärmiselt intelligentsed loomad.”

Delfiinid tunduvad olevat võimelised iseend tunnetama, ja nii ka küürvaalad. Nad suhtlevad üksteisega laialdase laulurepertuaari abil, mida pidevalt muudavad. Nii nagu teisedki värtenrakke omavad loomad, saavutavad ka vaalad suguküpsuse suhteliselt hilja.
Need rakud aitavad loomadel ka tajuda kaaslooma valu ja kannatusi. Värtenrakud on kui närvisüsteemi ekspressrong, mis ühendab ajukoore eri osi, jättes vahele ebaolulised ühendused. Igal aastal hukkub kalavõrkudes umbes 200 000 vaalalist ja kütitavatest vaaladest sureb silmapilkselt vaid 40 protsenti.
Allikas: New Scientist, 02. dets 2006

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri