Sünnipäevalaps Vikipeedia algatas teadusfoto võistluse

24. aug 2011

Vikipeedia algatas teadusfoto konkursi

1. augustil algas Vikipeedias Teadusfoto konkurss, mis kestab kuni 1. oktoobrini.

Fotovõistluse eesmärkideks on populariseerida teaduse tegemist ja jäädvustamist Eestis ning ergutada teadlasi salvestama oma tegevust ka fotodele.

Võistlus toimub Vikipeedias, kuna selle läbi loodetakse kasvatada Vikipeedias leiduvate kvaliteetsete fotode hulka,  tõsta (eestikeelse) Vikipeedia artiklite kvaliteeti, tuua juurde uusi kaastöölisi ja kõige selle kaudu kaasa aidata vabalt kasutatava eestikeelse teabeallika täiustumisele.

Samas pakub Vikipeedia häid võimalusi näitamaks maailmale, et ka Eestis tehakse tipptasemel teadust, võimaldab Eesti inimestel paremini tutvuda siinsete teadlaste tegevusega ja pakub teadusfotode tegijaile suurepärast pinda oma loomingu eksponeerimiseks.

2007. aastal teadus.ee korraldatud teadusfoto võistluse üks võitjaid Timo Palo fotol on näha, et ka jääkarud tunnevad huvi teadusaparaatide vastu.

Oodatud on fotod nii teaduse tegijatest, uuritavatest objektidest kui ka teaduse tegemise protsessist üldisemalt. Olgu jäädvustatud siis labori argipäev, uuritavad mikro- ja makroobjektid, mõni teadusekspeditsioon või hoopis katseseadmete taga töötavad teadurid. Konkurss ei püüa selgelt defineerida teadusfoto mõistet, vaid toetada teaduse jäädvustamist kogu selle ulatuses.

Parimatest laekunud töödest koostatakse rändnäitus,  mis on järgnevad aasta aega üleval erinevates Eestimaa paikades.

Võistlust korraldavad Wikimedia Eesti ja TeadusTeave ning selle peasponsor on Nikon. Näituse korraldamist toetab Harju Elekter.

Varem on Eestis Teadusfoto konkurss toimunud kahel korral: 2006. ja 2007. aastal.

Vaata lähemalt: http://et.wikipedia.org/wiki/Vikipeedia:Teadusfoto_2011

Eestikeelne Vikipeedia saab 9-aastaseks!

Kui Vikipeedia tähistas käesoleva aasta jaanuaris oma kümnendat sünnipäeva, siis eestikeelne versioon jõuab juba 24. augustil oma üheksanda tähtpäevani. Lisaks tähistas võrukeelne Vikipeedia möödunud kuul oma kuuendat sünnipäeva.

Kasvanud esimese eluaasta välismaiste estofiilide käe all, sai eestikeelne Vikipeedia õige hoo sisse 2003. aasta keskpaigas, kui projekti juurde leidsid tee esimesed aktiivsemad eestlased. Viimase 8 aasta vältel on kestnud tõsine areng.

Selle aja jooksul on alguse saanud enam kui 87 000 artiklit. Seda on rohkem kui ilmus E(N)E-s või plaanitakse TEA entsüklopeediasse. Kõige ulatuslikuma eestikeelse entsüklopeedia loomiseks ei ole kulutatud kümneid miljoneid eurosid, vaid selleni on jõutud kõigest vabatahtlike visa töö tulemusena.

Tublist saavutusest annab aimu asjaolu, et Vikipeedia keeleversioonide seas paigutub eestikeelne igati arvestatavale 40. kohale, mis on keele kõnelejate hulgale mõeldes kahtlemata tähelepanuväärne. Eestikeelse Vikipeediaga samas suurusjärgus on näiteks hindikeelne Vikipeedia, kaugele selja taha jäävad aga gruusia, kreeka, tai ja läti keel.

Kui võrrelda saabuvat vanust “Eesti entsüklopeedia” väljaandmiseks kulunud 22 aastaga, pole põhjust imestada, et eestikeelses Vikipeedias on veel palju tegemist vajavat. Kiirustades head asja teha ei saa, kuid eestlased väärivad korralikku omakeelset entsüklopeediat. Mida rohkem on aga Vikipeedias vabatahtlikke, siis seda kiiremini meie omakeelne veebientsüklopeedia täiskasvanuikka jõuab.
Allikas: Vikipeedia

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri