Teadvus tekkis arvatust varem

25. nov 2012

Millal tekkis inimese teadvus? Selle üle on vaevanud oma teadvust keeleteadlased ja filosoofid, psühholoogid ja antropoloogid, teoloogid ja etnoloogid, arheoloogid ja museoloogid. Nüüd selgub, et teadvuse lätetele võivad meid juhatada hoopis insenerid. Kas nüüdsele sarnane inimmõtlemine tekkis meie liigi ajaloo alul või käigus, kas tekkis see aegamisi või äkitselt?

Lõuna-Aafrikast leitud kivitööriistad osutavad, et inimene, kes need tegi, oli võimeline kompleksselt mõtlema ja andis oma kogemusi läbi põlvede edasi. Need riistad tõendavad, et nool ja vibu oli tuntud juba 71 000 aasta eest. Nende soojusega töödeldud kividest valmistatud väiketööriistade ehk mikroliitide kasutamine osutab, et Homo sapiens oli tolleks ajaks juba omandanud keerulise tehnoloogia ja mõtlemise.

Nüüdisinimesele anatoomiliselt lähedane liik ilmus Aafrikas välja 200 000 aasta eest. Seni arvati, et võttis tükk aega, enne kui 40 000 aasta eest hakkas inimene nüüdisaegsele sarnaselt käituma. Connecticuti Ülikooli antropoloog Sally McBrearty usub, et nüüdsele sarnane tunnetuslik võimekus tekkis samal ajal nüüdse anatoomiaga ning inimkultuur edenes tasapisi üha keerukama mõtlemise poole. On tõendeid, et juba 200 000 aasta eest kasutati värvimiseks ookrit, 100 000 aasta eest valmistati ehteid. Nüüd on ka tööriistade valmistamine nihkunud varasemasse aega.

Allikas: Nature

Kommenteeri

Telli Teadus.ee uudiskiri